Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Medical cilt bakımı, kliniklerde dermokozmetik ürünlerle yapılan bir uygulamadır. Medikal cilt bakımı; cildin canlılığını tekrar kazandırmaya, ciltte biriken siyah nokta, komedon ve  sebum  gibi cildin solgun gözükmesine neden olan etkenlerden arındırmaya, nem kapasitesini arttırmaya, cildin üst katmanının(epidermisin) daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlamaya yönelik adımlardan oluşur.

Her kişide yaşından kaynaklı olarak farklı cilt sorunları ortaya çıkar. Bu yüzden medikal cilt bakımı uygulaması öncesinde cilt analizi yapılarak kişinin cilt  problemi belirlenir ve buna uygun kullanılacak ürünler, bakım protokolü cilt ihtiyaçlarına göre uygulanır.

Medikal Cilt Bakımı Aşamaları Nelerdir?

Medikal cilt bakımı uygulaması öncesinde cilt analizi ile kişinin cilt ihtiyaçları belirlenir.

Öncelikle; cilt, bakıma uygun hale getirilmesi için cilde uygun temizleme ürünü ile temizlenir.

Temizlenen, çevre kirliliği ve makyaj gibi kalıntılardan, kirlerden arındırılan cilt tonik ile silinir.

Tonik sonrasında cilt tipine uygun peeling ile ciltteki ölü hücreler arındırılır.

Arındırılan cilt ozon buharı ile komedon ve siyah nokta temizliğinin daha kolay yapılabilir hale getirilmesi için cilt buharda belli bir süre bekletilir.

Ozon buharı ile yumuşayan cilt ve açılan gözeneklerde komedon ve siyah nokta temizlenir, deri altındaki yağ bezeleri çıkartılır.

Temizleme işlemi sonrasında kirli görüntüden ve dolu gözeneklerden arındırılmış cilt, hassasiyetine göre uygun yatıştırıcı ürünler kullanılarak sakinleştirilir.

Ardından tekrar tonik ve frekans uygulaması ile temizlenen gözenekler ve deri sıkılaşması sağlanır.

Bu kısma kadar olan yapılan uygulamaların etkisini arttırmak için cilt ihtiyacına göre kullanılacak maske belirlenerek uygulanır ve ciltte belli bir süre bekletilir.

Cilt üzerinde bekletilen maske, sonrasında temizlenerek cildin ihtiyacına göre uygun nemlendirici krem ve serumlar lifting masajı ile uygulanır.

Son olarak güneş kremi sürülerek medikal cilt bakımı sonlandırılır.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Etki Eder?

Öncelikle medikal cilt bakımına başlamadan önce yapılan cilt analizi sonucunda,

Cilt tipi (yağlı, kuru karma, nemsiz)

Cilt yaşı

Cilt problemleri ve tüm buna bağlı olarak cildin ihtiyacı olan temel maddeler, vitaminler ve ürünler belirlenir.

Tüm bunların ışığında medikal cilt bakımında kullanılacak olan ürünler seçilir (temizleme ürün, maske, tonik, nemlendirici, serumlar, kremler, bitki ve meyve özlü peeling vs.)

Bu şekilde doğru ürünler ile doğru zamanlama ve doğru adımlarla yapılan cilt bakımında deri altındaki problemlere daha hızlı ve çabuk etki ederek başarılı sonuçlar elde edilir.

Medikal Bakımı Faydaları Nelerdir?

Olası problemlere karşı önlem alınır (cilt yaşlanması vs..) ve deri dış etkenler, hava kirliliği, güneşin zararlı etkileri, hava değişimleri gibi yıkıcı etkilere karşı daha dayanıklı olur. Rutin ev bakımında da yapılan uygulamaların etkililiğini arttırır.

Hangi Aralıklar İle Medikal Bakımı Yapılmalıdır?

Profesyonel cilt bakımını en az ayda bir yaptırmak cilt sağlığı için önemlidir.