OBSERV 520 CİLT ANALİZİ

Biyolojik yaşlanma ve foto-hasarın birikimi sonucunda cilt, orijinal cilt tonu homojenliğini kaybeder. Lokal pigmentasyon oluşmaya başlar ve cilt tonunda değişkenlik gelişebilir. Cilt modu, cilt tonusunda ve hafif pigmentasyonlarda anlık değişkenlikleri vurgular ve görünür yasta cilt tonunun homojen olmamasının etkilerini, kırışıklıklar ve sarkma gibi topografik yaslanma belirtilerinden daha iyi ayırt eder.

GÜN IŞIĞI MODU

Yüz her yönden gelen dağınık ve yumuşak bir ışıkla aydınlatılır. Yüz ve yüzün özellikleri, belirli cilt özelliklerine veya katmanlara gölge ve vurgu olmaksızın eşit olarak aydınlatılır. Yüzün derisinin genel görünüm değerlendirilmesi için net ve klinik olarak tekrarlanabilir bir yol sağlar.

ÇAPRAZ POLARİZE IŞIK

Deri içerisine bakış normalde cildin yüzeyinden yansıyan parlak ışıkla engellenir. Çapraz polarize modda, özellikle bir filtre parlamayı hafifletir ve parlak yüzeyin altında saklanan cilt renk bozulmalarını ve mikrovaskuler yapıları ortaya çıkarır. Çapraz polarize modda, genç ve parlak cilt daha keskin veya odaklama dışı görünebilir, çünkü ışık  epidermis tarafından dağıtılır. Yaşlanan bir cilt daha şeffaf hale gelebilir ve ciltteki düzensizlikleri ortaya çıkarabilir ve donuk bir görünüm oluşturabilir.

PARALELE POLARIZE IŞIK

Paralel polarize mod, cilt yüzey dokularının görselleştirmesini geliştirir. Bu moda, optik filtreler ince yüzey dokularını, gözenek yapılarını ve başlangıç kırışıklıklarını mükemmel bir şekilde ortaya çıkarırken, cildin daha derin katmanlarında gizlenmiş cilt yapılarının ve dokularının görünürlüğünü azaltarak yüzey yansımasını geliştir.

GERCEK UV MODU

UV modunda, yüz derisine düşük ve zararsız bir UV ışığı dozu gönderilir. Bu görünmez ışınlar cildin yüzey tabakalarına girme kapasitesine sahiptir. Cildin içinde hücreler ve dokular doğal olmayan bu görünmez ışınlarıi görünür ışığa çevirir ve böylece cildin etkili bir şekilde ‘insan lambasına’ dönüştürür. Işık cilde yansımak yerine cildin içinde oluşur; Cilt yüzeyinin altında gizli olan cilt problemleri görülebilir hale gelir.

WOOD’S IŞIĞI MODU

Wood’s modu orginal Wood lambasının mucidi olan Robert William Wood’un adını taşımaktadır. Wood’s ışığında aktif sebasöz bezleri ve yağ filminin dağılımı görülebilir hale gelir. Ayrıca sebasöz bezleri çevreleyen iltihap aktivitesinin yoğunluğu ve derinliği ortaya çıkarılır.